دلایل نیازمندی سیستم های لینوکسی بر پایه توزیع RedHat به مخازن نرم افزاری آفلاین

نصب نرم افزار ها درسیستم عامل لینوکس بر پایه توزیع RedHat مانند CentOS توسط ابزاری با نام RedHat Package Manager  یا RPM انجام می­شود.

ضعف بزرگ این ابزار یعنی جهنم وابستگی ها یا Dependency Hell است بدین معنا که این ابزار نمیتواند وابستگی های هر پکیج نرم افزاری را شناسایی و همزمان با نصب پکیج اصلی به صورت خودکار نصب کند.

یکی از بهترین ابزار های کار با RedHat package manger ، (Yellowdog Update Modified) YUM می باشد که در تمام توزیع های بر پایه RedHat مانند CentOS از آن استفاده شده است.این ابزار به مخازن خارجی حاوی نرم افزار ها که قبلا برای آن پیکره بندی شده است از طریق اینترنت دسترسی پیدا کرده و پکیج نرم افزاری به همراه وابستگی های آن را از طریق جستجو در این مخازن بر اساس آخرین نسخه و … دانلود، نصب، به­روز رسانی و یا ارتقا می­دهد.

از مهمترین اهداف ایجاد این مخازن به صورت آفلاین برای این ابزار مهم ، ایجاد امنیت ، سهولت در دسترسی ، یکپارچگی در توزیع نرم افزاری ، به روز بودن وکنترل پذیر بودن منابع نرم افزاری می­باشد و انطباق با سیاست های شبکه و امنیت در جلوگیری از دسترسی سرورهای ارائه دهنده­ی سرویس، به اینترنت.

RPM RedHat
در ادامه نحوه ایجاد یک Repository به صورت Offline  را آموزش خواهم داد.